Всеки втори учител у нас е със здравословни проблеми. По-голямата част от тях смятат, че те са причинени от работата им, сочат резултати от изследване на Синдиката на българските учители.
Проучването е направено сред 1 030 преподаватели в училищата и детските градини. Най-честите заболявания са свързани с костите и мускулите, дихателната система, слуха и кожата. Над 15% от анкетираните смятат, че страдат от депресия или стрес. Рисковете в училище са свързани със зрителни натоварвания, шум и работа сред химикали и прах.
Учителите масово се оплакват, че са преуморени, били са заплашвани, нападани и малтретирани. Антоанета Палангурска е учител по история, психология и логика. Всеки ден има по 6-7 часа в различни класове. „Родителят смята, че детето е подготвено задължително за оценка 5 или 6”, казва тя. По думите й често след незадоволителна бележка следват телефонни обаждания, безпричинно идване в училище и натиск от страна на родители.
„Нашето училище е болно. Нашето общество е болно. Оттам идва всичко. Идват ни едни нервни родители с едни нервни деца”, казва училищната директорка Кина Колтарска.
Изследване на здравословното състояние на учителите се провежда за трети път у нас от началото на 90-те. При първите изследвания бяха твърдите фактори - прах, шум, осветление, отопление. Сега „на мода” са стресогенните , психологическите фактори, които оказват много негативно влияние върху здравето на учителите.
От утре започва една ваканция, която е дълго очаквана, както от учениците, така и от учителите. Средната възраст на преподавателите вече е 50 години. Ако професията не стане по-привлекателна, до 10 години ще бъдем изправени пред криза.