Всеки трети човек по света се страхува да се качи на самолет. Има хора, които никога няма да се извисят на 10 хиляди метра надморска височина.
Всеки ден от летищата по цял свят кацат и излитат милиони самолети. Във всеки един момент в небето има половин милион пътници. На всеки ред в пътнически самолет седи поне един пасажер, който би предпочел да е всякъде другаде, но не и в летателния апарат. Това са хората, които по време на полет изпитват тревога, получават сърцебиене, изпотяват се, пребледняват и получават панически атаки. Подобно състояние може да превърне удоволствието от полета в истински кошмар.
„Аз летя от дете, не съм имала никакъв проблем, докато един ден два пъти ми се случиха инциденти - единият път за малко да катастрофираме и втория път попаднахме в една ужасна буря и след това въобще не можех да си представя да се кача на самолет. Само при мисълта ми ставаше лошо, физически лошо, наистина”, разказва Ася Василева.
Според проф. Любомир Алексиев, специалист по авиационна медицина, вероятността да ви се случи транспортно произшествие на улицата е с 90% по-голяма. Той е от Института по въздушен транспорт и помага на хора като Ася да преодолеят страха си. В повечето случаи това е процес, който изисква силна мотивация и непоколебима воля. Напълно възможно е обаче хора, за които летенето е истински ужас, да се отърват от фобията.
„Страхът от полет е едно напълно нормално човешко усещане, защото човек е създаден да пълзи, да ходи, да тича и нищо друго. Всичко друго е неприсъщо за него. Затова природата е създала страха - за да може да го пази от нещо, което може да му навреди”, коментира проф. Алексиев.
Докато сме на земята, ние хората имаме власт над ситуациите, които се случват около нас. Ако се изморим от шофиране, можем да спрем и да починем, ако ни е горещо, можем да отворим прозореца и просто да проветрим. Страхът във въздуха идва от липсата на контрол над нещата.
Хората, които се страхуват да летят, са склонни да насочат въображението си към неподозирани картини: всеки шум на двигателя им се струва предзнаменование за катастрофа, а всяко предстоящо съобщение от екипажа предизвиква огромно напрежение. Фобията кара мозъка да рисува ситуации, които не са реални, но предизвикват негативни емоции. Уплашеният пътник си представя най-апокалиптични картини - от пожар на борда и повреден двигател - до най-страшния сценарий.
Преди години, за да види близки в Ню Йорк, например, Ася би избрала всякакъв друг транспорт, но не и въздушния. За да стигне дотам би използвала първо наземен транспорт, за да прекоси цяла Европа за около 35 часа. След това това я очакват 2062 морски мили от пристанището Хавър във Франция до Ню Йорк. Със скорост от 20 възела, това ще отнеме 6 дни, 9 часа и 6 минути. Цялото пътуване би отнело повече от седмица. Сега Ася е на път да се пребори със страха веднъж завинаги.
„Започнах да търся начини да се заставя да се кача в самолета. Има много сайтове, които са точно за взаимопомощ, дори форуми на пилоти, за да си изясня как лети самолета, изобщо цялото разбиране за това какво се случва, как тръгва, как лети, какво го държи във въздуха. Това много ми помогна да преодолея страха”, обяснява жената.
Дори страхът мълчи пред фактите, според които съвременната авиация е най-сигурният и безопасен начин за придвижване. Големите дистанции, които за две поколения преди нас са били непреодолима преграда, днес се преодоляват благодарение на гражданската авиация. Хората от различни точки на света са по-близо един до друг повече от всякога.