В първите дни на учебната година, затлъстяването се утвърждава като основния здравословен проблем на учениците. На този фон половината училища у нас нямат физкултурен салон.
Всеки пети ученик попада в графата проблемно тегло. Проблемите със зрението и гръбначните изкривявания се нареждат на опашката – от тях страдат съответно 15% и 8,1% от децата.
600 училища у нас обаче изобщо не разполагат с физкултурни салони, а в други 500 за игра са пригодени класни стаи. Дори и там, където ги има, някои спортни зали не са ремонтирани от поне 20 години.
В село Долно Дряново, в полите на Родопите, 148 деца от училище "Христо Ботев" няма да спортуват тази учебна година. Когато е строено преди 30 години в училището не е изграден салон. В началото на годината директорът забранил играта на външната площадка. Заради неравната настилка вече няколко деца са чупили крайниците си.
„Не е обезопасена откъм дерето, което пролетно и есенно време след дъждовете е доста пълноводно. Топката непрекъснато отскача в дерето. Децата непрекъснато слизат да ги взимат топките и аз винаги съм нащрек, когато има клас по физическо”, обясни директорът Асим Адемов. Петокласникът Мустафа никога не е тренирал никакви спортове. Но и няма желание.
„Да, разбира се, нас това ни притеснява, няма как да не ни притеснява, защото и нашите деца имат нужда от спорт. Но това е действителността. Пари трябват”, коментира кметът на община Гърмен Ахмед Башев.
Ендокринологът д-р Надир Ябруди смята, че към липсата на спорт се добавя и другият проблем - неправилното хранене и тестените закуски в училище.
Тука в нашия район, колкото по-пълничко и подпухнало, казват, че е по-здраво. това е отминало като теория. Колкото е по-затлъстяло има по-слаб имунитет, предупреди д-р Надер Мохамед Саид Ябруди.
Световната здравна организация препоръчва поне 1 час физическа активност всеки ден.