Всеки ден един млад човек прави опит да сложи край на живота си. През последните пет години опитите за самоубийство в страната са два пъти повече. Национална програма за превенция ще се опита да спре тази тенденция.
Тази година у нас 6-годишно дете прави опит да сложи край на живота си. „В семейството, в което се е случило, е имало домашно насилие и това е бил опит да се сложи край на това насилие над едно дете”, обяснява доц. Михаил Околийски.
Драстичният случай е част от негативната тенденция за зачестилия брой на млади хора, посегнали на живота си. Причините не са социални, а емоционални - конфликт в семейството, любовна мъка, проблеми в училище.
„Много хора не могат да управляват завистта и ревността си към по-добрите от тях и започват да ги малтретират, да се опитват да ги унижат. Така се раждат митовете за "зубъра", за човека, който е отдаден на ученето и изглежда по различен начин и носи очила. Това се натрупва”, допълва Околийски.
Първите симптоми за подобно крайно решение са мрачното настроение, безсънието, тъгата, говоренето за липсата на смисъл в живота. Как тези симптоми да бъдат на време разпознавани - това е една от задачите на националната програма за превенция на трагичните случаи.
„Още от училищната среда, работодатели, които наема млади хора, хора, които са в социалните домове - биха могли да бъдат обучени от професионалисти и да реагират адекватно”, пояснява д-р Христо Хинков.
Според експерти трябва да бъдат въведени ограничители на прозорците в административните и обществени сгради, както и да се обезопасят виадуктите и високите мостове.