Празниците освен повод за радост понякога са и причина да се почувстваме самотни. В такива моменти някои хора търсят помощ не от близки, а от телефона на доверието.

Първата линия е създадена преди 30 години към Българския червен кръст. В момента има 3 - в София, Пловдив и Ямбол, но само софийският работи денонощно и постоянно. През последните години се обаждат все повече хора заради безработица и бедност. Увеличава се и броят на хората с психологически проблеми, има и такива, планиращи самоубийство.

„Хората все повече започват да са самотни, хората имат необходимостта с някого да споделят проблема си, а телефонът на доверието е анонимен, той е дискретен и той за тях е спасение, където те могат да споделят всичките тези неща и някой да ги изслуша”, обясни директорът на столичната организация на БЧК Пепа Недялкова.

Нерядко съвети търсят родители, чиито деца имат проблеми със зависимост към наркотиците или компютрите. Има хора, които се обаждат от чужбина. На телефона на доверието работят 14 души - психолози, психиатри, лекари. Понякога обаче вместо да помагат, се налага просто да слушат. Често нощем им звъни мъж, който явно обича да си попийва.

Тази година на телефона е имало около 4 000 обаждания, което е с над 500 повече от предходната. Повече от половината от хората са се обадили, защото са се чувствали самотни.