Все повече бащи излизат в майчинство. За последните четири години, два пъти се е увеличил броят на мъжете, които излизат в отпуск, за да отглеждат децата си.
През последните години моделът - бащата носи парите, а майката гледа децата - определено се променя. Поне, според статистиката.
По закон бащата може да излезе в майчинство след шестия месец на детето. През миналата година това са направили близо 1 300 татковци, което е с 30% повече спрямо 2009 година, например.
Още повече се увеличават случаите, в които бащата излиза в отпуск, за да гледа детето от първата до втората му годинка. Близо 500 татковци през 2008 г. срещу 1 100 през миналата. А само за първите три месеца на тази година - броят им надхвърля 600.
Най-често татковците остават вкъщи да гледат децата, ако майката е във важен период от кариерата си, или ако нейната заплата е по-голяма.
Иначе, правилото е еднакво и за двамата - обезщетението за първата година е 90% от дохода за последните 24 месеца.
Извън статистиката обаче, попадат родители, които осиновяват по-големи деца. Законът не им позволява да излизат в майчинство, въпреки че внасят осигуровки за това.
Психолози апелират за промени:
„Те имат нужда да прекарат време заедно, да свикнат един с друг, детето да се привърже към тези хора и да ги възприеме като свои родители, а те, за да го направят това нещо са принудени да излизат в неплатен отпуск или единият да напуска работа,” казва Лиляна Новоусенлиева от фондация "Анимус".
Опит за законодателни промени беше направен от депутати в началото на годината, но си остана само опит.