Увеличава се опасността бежанци да стават жертва на трафик, предупреждават международни експерти. Според швейцарско проучване 2% от хората, които търсят закрила, се превръщат в съвременни роби, докато се стремят към по-добър живот на сигурно място.

Три бежанки, стигнали до България сами, се страхуват да покажат лицата си, две са майки на по три деца. С екипа на bTV се съгласява да говори Хайфа. Идва през февруари, успяла е да премине границата от третия път след 15 часа през гората.

„Нашият живот е изпълнен със страхове, не само от това дали мога да стана жертва на трафик ме е страх, страх ме е от много други неща - да не ми поискат виза например, да не попадна на друго място, а не в Германия, споделя Хайфа.

Целта за Хайфа е Германия, защото тук се е омъжила за сириец, който от 15 години живее там. Докато се събере с него е в потенциална опасност.

Основно жертви на трафик стават уязвимите хора. Най-често това са самотни жени, деца, хора, които са в уязвима позиция. Точно те най-често биват избирани от трафикантите”, каза Константина Хрушка, ръководител на Департамента по защита към Швейцарския съвет по бежанците.

В момента в центровете на Агенцията за бежанците има общо 255 непридружени непълнолетни, 11 от тях са момичета, 50 самотни майки, 100 бременни жени и 32-ма души с увреждания.

Най-голямата опасност е за момичетата и момчетата, които са стигнали до България сами.

Най-важното при тях е възможно най-бързо да им бъде назначен настойник. В момента няма действащ механизъм, тъй като попечителите трябва да бъдат назначавани от кметовете.

„Понякога за такъв настойник или попечител бива определян човек от общността, но това е колкото добро, толкова и трябва да се гледа все пак внимателно какъв ще бъде този чужденец, който е поел опеката над тях”, коментира Петя Караянева от Върховния комисариат за бежанците.

В момента нещата се решават на парче, казват от ВКБООН и предупреждават, че често трафикантите действат по-бързо от институциите.