Намалява интересът към осиновяване на деца у нас. За последните три години има и 21 случая на разсиновяване.

Само през последната година, около хиляда семейства по-малко са заявили желание да осигурят дом на дете през последната година. Причината - пазенето на тайната на осиновяването и недостатъчното обучение на семействата.

Според Министерството на правосъдието, промените в Семейния кодекс и падането на тайната за биологичните родители, ще помогнат повече деца да намерят своя дом.

Владислава Стайкова и семейството й осиновяват близнаци преди две години. Тя разказва, че най-важното е хората да разберат, че осиновяването е различно от раждането. Това е помощ за едно дете. И не е хубаво истината за биологичните създатели да се крие: „Те категорично лъжат себе си и изграждат един абсолютно измислен свят, в който вкарват децата си, с който задълбочават, по-скоро създават един абсолютно несъществуващ проблем”.

Според Владислава, обучението за осиновителите е кратко и маркира темите и проблемите. Но, никой не знае какво дете ще му се падне. Затова обучението трябва да е процес. Липсата на подготовка е сред основните причини за разсиновяванията”.

Затова Владислава вече разказва на децата си, че са осиновени: „Точно така - че са късметчетата ни от държавната лотария и че са нашите коледни подаръци и, че най-хубавия ден в живота ни е когато сме ги взели от бебешката къща, и такива неща. Просто ги говориш”.

Праовсъдният министър Екатерина Захариева признава, че не познава нито един човек, който да е осиновил дете и да не му е казал истината. „Горе-долу това се случва межда 3 и 5-годишна възраст. Тогава се счита, между 2 и 6, така психолозите казват в зависимост от детето, че тогава е най-подходящо да се казва това”, уточнява тя.

С въвеждането на 50 годишната граница между детето и осиновителя пък се стимулират осиновяването на по-големи деца. Към момента кандидат-осиновителите от чужбина са по-толерантни – приемат в семействата си по-големи деца или такива със заболявания.

Според Захариева, ако до края на октомври законът влезе в парламента, следващото лято ще започнат осиновяванията по новия семеен кодекс. А всички данни най-накрая ще са събрани в един Национален съвет за осиновяванията.