Бежанци с български документи не могат да напуснат страната. С този проблем се сблъскали десетки чужденци, които въпреки валидните си документи ще трябва да останат у нас.

В същото време, еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом заяви, че ситуацията с бежанците у нас остава трудна, но България предприема стъпки, които заслужават одобрение.

Нейното впечатление е, че бежанците у нас искат да работят и да учат нашия език.

Поредният върнат

В малък гараж в столицата група сирийци посрещат поредния си сънародник, който не успял да излезе от България. В ръцете си държи самолетен билет за Амстердам и още един автобусен за Атина, откъдето трябвало да отлети към роднините си. Вместо това, гръцките власти го пратили обратно у нас.

„В автобуса, в който бях имаше още около 15 човека, които върнаха. Същото се е случвало и на румънската граница. По моя информация общо около 100 души са на това положение”, разказва Ребар Халил Амар.

Може да се пътува, но с виза

Причината, оказва се, е недоброто познаване на изискванията. Така нареченият "хуманитарен статут" позволява на чужденците да пътуват, но при по-сложни условия.

„За да пътуват в държави членки на ЕС, трябва да имат виза от съответната държава, за която искат да пътуват. Те трябва да спазват изискванията за влизане”, обяснява Даниел Инджиев от Агенцията за бежанците.

Друго обяснение

„Никой не ми обясни защо ме връщат. Дал съм много пари за това пътуване и не знам какво да правя сега”, жалва се Рабар.

От Асоциацията на сирийците имат по-различно обяснение. „Може би от страх, аз не си го обяснявам по друг начин. Иначе защо да не ги пускат. След като един сириец тук получава документи, значи българските власти виждат, че той е надежден”, казва Мохамед Ибрахим.

„Бяха пуснати страшно много хора по време на голямата вълна без никой да ги проверява. Логично е съседните страни да не искат да ги пускат”, допълва Амир Дип.

В същия гараж вече се готвят за протест. Пред представителството на Еврокомисията в София бежанците ще настояват за по-улеснени процедури при получаването на официален статут.