Работниците да получават част от заплатата си под формата на ваучер за почивка на Черно море, предлага туристическият бранш. За някои това е връщане към соцвремената на колективните почивки, а за други – мярка за стимулиране на бизнеса.

Идеята на бранша е да насърчи българите да почиват на нашето Черноморие. Така ще се подпомогнат хотелиерите и дейностите, поддържащи туризма, които очакват безпрецедентно слаб сезон, заради отлива на руснаци.

По време на годините на социализма на Златни пясъци голяма част от летовниците бяха работници, почиваха на ведомствена станция с карта, получена от предприятието, в което работят.

Идеята да се възродят служебните ваучери дойде от работодателите, а целта е да се върнат българите в нашите курорти.

Част от каменоделците във фирма в Мездра харесват идеята – на курорт през лятото срещу ежемесечна удръжка.

„Така е по-добре, защото, като си взема заплатата, я харча, а така се събира накуп и август месец ги вземаме и пей сърце - на море”, мисли Добромир Богданов.

Колегата му Васил Алексиев обаче предпочита парите си в брой. „Аз с два кредита, от три-четири години не съм ходил на почивка, гледам да спестя за дъщерята, та ѝ пращам”, казва той.

Ваучерите няма да са задължителни, а по избор. Сумата в тях няма да се облага с данъци. А хотелите обещават отстъпки.

„От полза на работника ще бъде, при положение, че при този начин почивката му излиза по-евтино”, обяснява Георги Шипковенски от Варненската туристическа камара.

Хотелиерите обаче се питат кой и кога ще осребрява ваучера – държавата, работодателят или фирмата, която го издава.

„Идеята е добра и би намерила реализация в българските хотели, стига моделът, по който хотелът ще получи възнагражденията си и парите за тези почивки да бъде отработен според законодателството”, иска Емилиян Колев, мениджър на хотел.

Според тях един добър вариант е остойностяването да става както при талоните за храна.

Идеята с ваучер на море трябва да получи одобрението на министерствата на туризма и финансите.