В началото на месец август по традиция морето се променя. Вятърът вдига вълни и престоят на плажа и във водата става по-забавен. Никак не е случайно, че именно в началото на август по стар стил е Илинден, известен сред водните спасители като ден на удавника.
Съществува дори поверие, че на 2 август морето винаги взима жертви. Да, това е поверие, но когато морето става по-неспокойно се появяват течения, образуват се дънни ями, а с тях и опасностите. И това е добре известно. До началото на месец август има време, но горещините карат много хора да търсят прохладата на водата.
По данни на Водноспасителната служба към БЧК близо 80% от инцидентите стават не по плажовете, а на различни водоеми, където няма кой да се грижи за сигурността ни. По думите на Антон Налбантов, директор на Водноспасителната служба към БЧК, въпреки тази статистика, проблеми не липсват и по плажовете на морето.
Освен самонадеяно плуване навътре в морето, което не практикува никой добър плувец с опит, има много хора, които просто не искат да се съобразяват с указанията на спасителите. Оказва се, че дори при червен флаг, не липсват хора, които решават да се доверяват на плувни дюшеци, като средство с което да влизат в морето. Това е забранено и при жълт флаг, но ситуацията е идентична с начина по който решаваме да пресичаме някъде, защото смятаме, че не е опасно, въпреки чернения светофар.
Естествено най-сигурният начин да си навредите е от самонадеяност. Началникът на водните спасители у нас обръща внимание и на нещо друго. Кой как се грижи за децата си. По негови наблюдения много родители си мислят, че не те, а водните спасители са бавачки на децата им. Това естествено не е така и затова не ги оставяйте без надзор.
За разлика от други тип инциденти на сушата, във водата те става за много кратко време, а критичният срок за оказване на първа помощ е минути и то при положение, че потъналият човек под водата е открит много бързо. Като родители не разчитайте и на това, че сте купили пояс или нещо друго, което държи детето на повърхността. Грижете се за децата си.
Всъщност най-добрата грижа за децата е да се научат да плуват. Има редица държави, където да умееш да плуваш е стандарт, като това да знаеш английски. Да не говорим за това, че освен животоспасяващо умение, плуването е и спорт без травми и изключително здравословно.
Ние хората, преди да се родим, на практика живеем във водна среда. Тази среда не е естествена за нас, но човешкото тяло има чудесна способност да плува, стига да може да се отпуснете, а да се задържиш на повърхността не изисква особени усилия. Този усет към водата дори е част от първоначалното обучение по плуване, за да може човек да преодолее чувството си на страх.
И все пак, сега през лятото не бъдете самонадеяни и както реагирате и показвате дисциплина на пътя, щом видите служител на КАТ, съобразявайте се и с указанията на водните спасители. Така ще избегнете доста неприятности, които може да ви струват доста скъпо. Виждали ли сте погледа на човек, който току що е изваден от спасителите на брега, спасен от удавяне. Ако не сте, то той съчетава в себе си дълбок ужас и страх. На никого не му е нужно това. Нека лятото бъде слънчево и щастливо и това да се чете в очите на всеки.