Военномедицинската академия може да спре приема на цивилни пациенти. Такава мярка е предвидена в оздравителния план на болницата, чиито дългове правителството отказа да покрие, преди да получи план за реформи.
Пациентите са шокирани от теоретичната възможност болницата да стесни контингента си и да затвори врати за „цивилните".
Оздравителния стратегия е изпратена веднага след като правителството отказа финансова помощ за болницата. „Закриваме структурите за цивилни. Те ще се лекуват в другите болници, нашата държава пак ще даде тези пари, но за лечение при по-лоши условия. Ще се получи като в приказката за златната кокошка - да убием златната кокошка, за да вземем още едно яйце”, обясни началникът на ВМА ген. Стоян Тонев.
Болницата дължи 57 млн. лв., натрупани заради правителствено постановление за скъсяване на сроковете по разплащане с доставчици, обясни генерал Тонев. Средно недофинансирането по клинични пътеки е между 20% и 40%.
„Най-елементарното е да спрем да вземаме тежко болните от другите болници. Тази седмица сме взели 8. Има пациенти, които струват 200 000 лв. на месец”, обясни ген. Стоян Тонев.
Само на месец пред реанимацията на ВМА преминават по 120 души, като Здравната каса не плаща всички изследвания и те се трупат като дълг на болницата. По думите на зам.-директора на ВМА проф. Николай Петров, изследванията на един пациент може да струват 1000 лв., а на друг – 40 000 лв.
Като спешна мярка за намаляване на дълговете от следващия месец ВМА ще въведе такса избор на екип за пациентите си. Това означава, че от 1 ноември за екип ще се плаща до 900 лева, ще се таксуват и екстри като самостоятелна стая.