Все повече са депозитите в милиони у нас. Като цяло се увеличават влоговете на големи суми.
По данни на Българската народна банка парите, които домакинствата държат в трезорите, са над 42 милиарда лева.
За изминалата година спестяванията на влог са се увеличили с повече от 3 милиарда лева.
Най-сериозен е ръстът на по-големите влогове. Депозитите над 1 милион лева са нараснали с над 14 процента за година. Тези между 30 и 40 хиляди също отбелязват двуцифрен ръст, докато депозитите от 2500 до 5000 лв. например са се увеличили едва с процент и половина.
Стоянка е от хората с депозити в банка въпреки ниските лихви. Казва че, оставяйки парите си в трезора, се чувства по-защитена от крадците, а когато й се налага – тегли.
„Харчим ги за екскурзия - един път в годината можем да се позволим със съпруга ми да отидем някъде на по-близка дестинация”, казва Стоянка.
Според психолозите българите продължават да трупат „бели пари за черни дни" въпреки ниските лихви, защото са движени от страха.
„Тревожността заради несигурността, че в бъдеще няма да има достатъчно, е свързана с пестенето, а когато имаш едни готови пари и можеш да ги видиш в банката, можеш да си представиш какво можеш да направиш с тях. поражда момента на наслада”, коментира психологът Ирина Лазарова.
И докато хората продължават да държат парите си в банките, търговците се оплакват от по-ниски обороти и по-малки печалби.
Икономистите отчитат, че ако парите от банките започнат да се харчат, това би довело до ръст в потреблението,
„Може да доведе до повече работни места, до по-високи доходи - това са логични ефекти от по-високото потребление”, отбелязва икономистът Явор Алексиев.
По-високото потребление може да донесе и повече приходи в хазната под формата на ДДС.