Пенсионираме се без да прекъсваме работа нито за ден. Промяната от 1 януари се налага заради решение на Европейският съд, според което изискването да прекратим осигуряването си, за да получим пенсия, нарушава еврозаконодателството.
Според сегашните правила, за да подадем документи за пенсия, трябва да прекратим осигуряването си т.е. трябва да спрем да работим, пък било то и за един ден.
Условието затруднява хората, особено тези които работят в чужбина, тъй като им се налага да обясняват на шефа си, че трябва да ги отстрани от работа за един ден и след това пак да ги назначи.
Българка заведе дело срещу страната ни, което стигна до Европейският съд. А той реши, че се нарушава правото на свободно движение на хора, на свободното установяване на фирми и предоставяне на услуги в ЕС.
„Вече няма изискване към никого да си прекратят осигуряването, за да им се отпусне пенсия за осигурителен стаж и възраст, тази отмяна ще влезе в сила от 1 януари 2015г. т.е. след няколко дни", обясни Добринка Бонева от социалното министерство.
Българските законотворци бяха принудени от 1 януари да премахнат изискването. Това е облекчение за хиляди кандидат-пенсионери годишно, ако съдим от статистиката за новоотпуснатите пенсии за стаж и възраст. За дветемесечието на тази година те са близо 42 000.
Именно българка, която работи в чужбина, заведе дело срещу страната ни. Осигурителният институт й отпуска пенсия, след време разбира, че не е трябвало, тъй като тя не е прекратила осигуряването си. И си иска парите обратно, а жената завежда дело.
От догодина новите пенсии за осигурителен стаж и възраст ще се отпускат не от деня на прекратяване на осигуряването, а от деня, в който човек е достигнал необходимите години и стаж.