До седмица се очаква да е готов новият вариант на Националната стратегия за миграция, убежище и интеграция, научи bTV. Заради липсата на програма вече година и половина държавните институции не работят за интеграцията на хората, получили международна закрила в страната ни.
Близо 9 хиляди души са получили хуманитарен или статут на бежанец в България от началото на миналата година досега. Не се знае колко са останали тук, но всички те имат право на образование, социални помощи, достъп пазара на труда, обучение по български.
Справка от Министерството на образованието показва, че в български училища са записани само 64 деца-бежанци. Най-много от тях – 20, са били първокласници.
Социални помощи са получили още по-малко хора. През миналата година 11 бежанци, а от началото на тази година 12 души.
„Всеки човек, който получава статут в страната, било то бежански или хуманитарен, получава общо взето правата, които ние всички имаме. Без възможността да се гласува, без възможността да се служи в армията”, коментира Борис Чеширков, върховен комисариат за бежанците на ООН.
Дори само, за да научат за правата си, бежанците трябва да знаят български.
Иракчанката Бушра Абдулкарим учи в центъра на бежанско-мигрантската служба на БЧК. Има статут, живее със съпруга си в София от 2 години.
Много хора като Бушра разчитат за помощ на Съвета на жените бежанки в България. Всяка седмица те чакат с часове пред склада, за да получат храна, дрехи, памперси.
Социалното министерство отпусна 442 хиляди лева за интеграция на бежанците през тази година.
„Към момента около 76 хиляди лева вече са изразходвани, но основната част от тях е именно за такива българи безработни, които са назначени на работа в центровете, за да окажат помощ и съдействие на търсещите убежище лица”, каза Христо Симеонов от дирекция „Свободно движение на хора, миграция и интеграция” към МТСП.
Иначе вицепремиерът Ивайло Калфин беше казал, че средствата ще са за обучение по български език на бежанците и за разнообразни мерки, които да насърчат включването им в пазара на труда.
Нямаме данни колко от получилите закрила у нас са продължили към някоя друга европейска държава. При всяко положение ангажимент за интеграцията им има първата страна от Евросъюза, в която се влезли. Проектът на новата национална стратегия може и да е готов до седмица, но кога ще започне да се работи по нея е трудно да се прогнозира.