Нови правила за прием в детските градини в София гласуваха общинските съветници. Въвежда се принцип на уседналост, какъвто вече се прилага за бъдещите първокласници.
Децата вече ще имат предимство, когато имат 2 години уседналост и ще получават по-малко точки, ако годините са по-малко. Предимства ще имат и братята и сестрите на вече приетите деца в детски градини, както и децата на работещите родители и студентите.
Друг акцент е премахването на практиката пазене на място. Така децата, които са отсъствали повече от 60 дни от ясла и 30 дни от детска градина, ще губят местата си.
Намалява се броят на децата с хронични заболявания в група. Ако досега са били по пет в група, сега ще бъдат по три.
Антонина Кенова е майка на две деца – Теди и Светли. Когато те кандидатствали за ясла, голямото не било прието на жребий. Прието е втората година, отново на томбола.
Това, през което майката минала тогава, я мотивира да стане част от родителска инициатива за по-добра образователна система: „Досега се даваше 1 точка за административен район до детската градина. Но идеята ни беше и от догодина да вкараме „уседналост”, защото знаем как се сменя адрес, колко е лесно”.
Съгласно приетите промени братята и сестрите вече ще се класират по общи, а не по социални критерии.
„След дълги дискусии и консултации накрая се взе решение тази точка да отиде в основния списък. Промени се разпределението в тези две опашки на 70/30. 70% в общия списък и 30% по социални критерии. Братята и сестрите отиват в основния списък с 1 т. като тя се използва само веднъж., т.е. ако има близнаци, те използват само 1 точка“, обясни зам.-кметът по образование Тодор Чобанов.
По думите му с тези промени вторите деца почти сигурно ще успеят да влязат при своя брат или сестра.
Предимства ще имат и децата на работещите родители и на студентите. Също така се затяга и контролът по прием на децата с хронични заболявания като те вече ще се приемат само с ТЕЛК-ово решение, а не с протокол от личния лекар, както беше досега.
„Най-хубавото е, че отпадна ЛКК протокола за влизане в детска градина. Вече ще може да се влиза само с ТЕЛК-ово решение, което вече на 100% означава, че няма да има влизане по втория начин”, коментира Антонина Кенова, родител.
„Не бих казала, че е имало сериозни злоупотреби с лекарските протоколи, но не е тайна, че всеки родител може да си направи такъв протокол и да го представи в детската градина”, посочи Недялка Кацарска, директор на 155 ДГ „Веселина”.
Чобанов обяви още, че се строят 15 нови детски градини, част от които се дострояват през тази година, а други ще започнат да се изграждат.
Всички промени ще влязат в сила от март 2020 г.