Основният принцип в опазването на природата е всеки дава своя дан и действа според възможностите си. Например - не можем да намалим вредните газове на Орлов мост сами, но можем да слезем от колата си и да се качим на колело - това има значение и прави промяната - колкото повече хора го направят.

С малки стъпки, но и далече отиващ ефект е и една кампания, която тече от години - събирането на пластмасови капачки от бутилки. Във Варна тя увлича все повече хора, фирми и учреждения.

С рециклирането на малките отпадъци, освен че се щади природата, се събират средства за купуване на апаратура за новородени.

Виолета Глухова и дъщеря й са част от стотиците семейства, които вместо да изхвърлят капачките от бутилки ги събират: „Вместо да ги изхвърля в коша, ги слагам в торбичка или бутилка... научила съм цялото семейство, близки, приятели”.

Двете са убедени, че и с малко допринасят за добрата кауза -аспирационна апаратура за операции на новородени.

Ивелина и Десислава пък скоро ще станат майки. Затова каузата им е особено близка. 

„Това е нещо елементарно, което не коства усилия на никого, а може да спаси много човешки животи и от друга страна да опазим околната среда”, казва Ивелина Митева.

Когато видя капачка на земята, преди се ядосвах, дразних, сега просто се навеждам и я взимам и си я слагам в джоба.

Един от десетките пунктове за предаване е в оптика, постоянно се стичат хора. Управителят Георги Карагеоргиев разказва, че клиентите непрекъснато носят цели торби с капачки.

Инициатор на кампанията „Аз вярвам и помагам" е Владислав Николов. В началото на акцията преди пет месеца, не очаква такъв размах и такава енергия. Досега са събрани над 4 хиляди килограма капачки.

„За нас най-важното е, че тези 4 хиляди кг не отидоха просто на бунището като отпадък, който да изгние и да пречи на природата, той вече се рециклира”, допълва той.

Идеята се предава от уста на уста и освен частни домове, обхваща заведения, магазини, хотели, училища, университети. Има и резултат - вече е поръчан първият апарат за неонатологично отделение във Варна.

Купищата капачки се предават за рециклиране, което осигурява последваща употреба на пластмасата - вреден за природата петролен продукт.

„Пластмасата, попадайки в природата, са й нужни около 500 години за разграждане, а разграждайки се отделя много токсини”, обяснява Добромир Власик, управител на фирма за предварително третиране на отпадъци.

Хората, обединени в „Аз вярвам и помагам" се включват в кампанията на bTV „Да изчистим България".