Въпреки първоначалната еуфория, „висящите” кафета и храни стават все по-малко популярни. По-малко от месец измина от старта на инициативата, а споделените стоки вече намаляват, признават търговците.
Ани Тонева, която живее на улицата и често обикаля контейнерите за боклук, е изкарала от просия 2,50 лв. Не е чувала за инициативата висящо кафе, но се е възползвала от почерпки. „Един министър ми е купувал кафе. Не го познавам, нали има тук някакво Народно събрание, те ме познават,” разказа Ани пред bTV.
Тя не иска топли закуски и напитки, а пари. „Пазаруваме лекарства, ядене – каквото ни потрябва,” обясни Ани.
В инициативата за „висящите” стоки се включва и едно столично заведение, в което признават, че споделеното кафе е само едно и няма кой да го изпие.
„Обясняваме си го с това, че може би хората имат нужда от други неща, а не от кафе. Инициативата е продължила с висящ хляб и други продукти, предполагам, че това са продукти, от които хората имат повече нужда и биха се възползвали от това,” коментира Александра Димитрова.
Идеята за споделената помощ увлече десетки търговци само за часове. В супермаркетите кафетата не вървят, но за сметка на това кренвиршите са доста търсени.
„Първите дни всеки човек се интересуваше, как да плати да остави на непознат някакъв хранителен продукт, докато вярно сега просто не се говори за това толкова много,” обясни Красимир Миланов, който е собственик на супермаркет.
Докато „висящата инициатива" губи популярност, близо 1000 семейства в нужда ще получат пакети от Българската хранителна банка преди Великден.
„Знаете ли, лицето на глада е различно, много от тези хора са самотноживеещи хора, които трудно излизат от домовете си. И много хора изпадат в невъзможност да подкрепят семействата си,” сподели Мая Калчева от Българската хранителна банка.
Пакетите с храна ще бъдат доставени до адресите на нуждаещите се. С помощта на партньорски организации, които също подават ръка.