В София има повече от 700 паметници и мемориални плочи. Под 50 от тях са на жени. Повечето от тези женски образи обаче са символи, нито един не е на реална, историческа личност.
За да се промени това, Българският хелзинкски комитет започва кампанията "Паметни жени", която отличава няколко българки, направили значими неща за страната си.
Името на Димитрана Иванова не говори нищо на съвременните българки, но те дължат много на нея - тя извоюва правото на жените у нас да гласуват, бори се за достъпа им до образование и за възможността да започват работа в държавните институции.
Елисавета Карамихайлова е първата българка ядрен физик. Нейни ученици са повечето големи наши учени - физици. Известна е с лабораторните си опити, като при един от тях открива неутрона, без обаче да разбере какво е постигнала. Това е първата жена, която е хабилитирано лице в Софийския университет.
Димитрана и Елисавета, заедно с общественичката Анна Карима, адвокат Вера Златарева, архитект Виктория Винарова и още няколко силни дами, са сред номинираните да получат първият паметник на жена в София.
"Това по някакъв начин затвърждава мнението на повечето хора, че жените нямат значими постижения. И е важно да се видят примерите на жени, които имат постижения във всякакви сфери", коментира Светла Баева от БХК.
Гласуването тече на сайта на Българския хелзинкски комитет до края на месеца. А амбицията е до другия 8 март паметникът да бъде факт.