В т.нар. родителски кооперативи грижата за децата са поели родители. Образователното министерство обаче не признава кооперирането за алтернативна на детските градини.

Промените в закона за училищното и предучилищното образование все пак допуснаха самостоятелната форма на предучилищна подготовка. Подготовката на четиригодишните ще може да се извършва вкъщи или в родителски кооператив. За да бъде признато обучението в кооператив обаче, тази форма на отглеждане на децата трябва да намери законова регламентация, смятат от Комисията по образование. А именно - да бъдат регистрирани като частни детски градини.

Спорът за легитимността на кооперативите възниква още с появата им преди няколко години. И докато образователното министерство категорично ги отрича в днешния им вид, то самите родители, които отглеждат децата си по този начин смятат, че в кооператив детето им получава индивидуален подход.

„Когато се приравняваме към частните детски градини, ние трябва да следваме техните стандарти. Те не включват присъствие на родителите и не включват методиката, по която ние работим”, коментира Петя Гиева.

Консенсус между двете страни може да бъде постигнат. „Търсим дебат с министерството, като за сега се надяваме да участваме в работните групи за критериите и стандартите за това каква е формата на това прословуто индивидуално обучение, което се предлага на родителя. И ако стигнем до някакъв консенсус, ние сме готови на компромис”, допълни Гиева.

В момента родителските кооперативи са регистрирани като юридически дружества и не са обвързани с министерството на образованието.