Настаняването на бебета и малки деца в институции води до забавяне на физическото, психическото, емоционалното и социалното им развитие. Причината се крие в отделянето от майката и колективния начин на отглеждане. Това заяви Жан-Клод Легран, съветник на УНИЦЕФ по правата на децата, по време на тематичен семинар във френското посолство у нас.

„Ето защо е необходима реформа, която изисква превръщането на една система, за която институционализацията е основният отговор на много проблеми, включително изолацията и бедността, в система за превенция, в която социалната работа в общността и социалните политики имат за цел да предотвратят разделянето на семействата“, категоричен беше той.

Семинарът беше част от регионална кампания на УНИЦЕФ, която подкрепя правителствата в 22 страни от Източна и Централна Европа и Централна Азия в усилията им да осъществят реформа на системата за грижи и спиране настаняването на деца до 3 години в резидентна грижа в Европа. На него бяха представени данни от световни проучвания и българската практика за ефектите, до които довежда настаняването на бебета в резидентна грижа. Правителството ни подкрепя кампанията с включването в проекта на бъдещия закон за детето забраната за настаняване на деца до 3-годишна възраст в институции.

Една от приоритетните цели на програмата на УНИЦЕФ за България е подпомагане процеса на деинституционализация чрез директна работа с общините за планиране и създаване на алтернативни социални услуги. Важен акцент от работата по предотвратяване на изоставянето на деца е подкрепата за развитието на приемната грижа в страната.