Считано от 1 януари тази година всички учители и непедагогически служители в детските градини и 173 училища от общо 175 в София са получили увеличение на заплатите си. Повишението е било с различен процент, но средно е около 9 на сто. Това заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова по време на конференция за въздействията от въведената система на делегирани бюджети за учителите, цитирана от БТА.

Столичният кмет припомни, че през 2008 г. средната брутна работна заплата на учителите в общинските училища в София е била 548 лева, а днес 779 лева получават педагозите в детските градини и 482 лева - непедагогическият персонал в тях.

Тази година парите за образование са с над 100 милиона повече спрямо миналата. Увеличен е единният разходен стандарт, т.е. парите за издръжка на един ученик, които училището получава.

Въпреки това, по данни на синдикатите , не навсякъде заплатите са скочили. 86% от училищата са вдигнали възнагражденията с над 8 процента. В около 60 учебни заведения ръстът е с до 3 процента, а в малко над 20 увеличение няма.

Сред тях е училището "Свети Свети Кирил и Методий" в пловдивското село Марково. Всяка година децата, които учат в него намаляват. Сега там има 66 ученика в осем маломерни паралелки.

"Делегираният бюджет и бюджетната рамка е едно голямо затруднение за малките училища ,ние сами не можем да се оправим", обясни директорът на училището Иван Христов. Работещите в него получават средна брутна заплата от 620 лева. "Хубаво е заплащането да е съобразено с труда,който полагаме, надеждата винаги съпътства човека, така че се надяваме да го получим", обясни Зоя Матеева, учителка в ОУ "Св.Св.Кирил и Методий", с. Марково.

Синдикатите настояват училищата, като това в село Марково, да станат защитени. В момента такива са около 90 училища в страната. Предложението е до 2017 г. броят им поетапно да се увеличи с още толкова. Учителите искат и увеличение на единния разходен стандарт за ученик.

„Ние предлагаме 18% увеличение на единните разходни стандарти за управленския мандат от 2014-та година", заяви Янка Такева, председател на учителския синдикат.

Брутното възнаграждение в столичните училища сега е 798 лева и 512 лева е заплатата на непедагогическия персонал, съобщи кметът на София. От 2008 г. до сега в София са открити над 100 нови работни места за учители, добави Фандъкова.

През този период образователната система не е била готова за въвеждане на делегираните бюджети, заяви кметът и посочи, че тогава в системата не са фигурирали общините, защото те са тези, които могат да защитят училищата, директорите и учителите. Фандъкова е на мнението, че при делегираните бюджети отговорността не се размива, но пада изключително върху училищата и техните директори.

През 2008г. Столична община е финансирала с над 14 млн. лв. образованието в училище, за да не се наложи закриване на учебни заведение. В София няма нито едно училище, което да е закрито заради недостиг на средства, но това струваше на Столичната община сериозно дофинансиране, посочи още Йорданка Фандъкова.

В момента пари от общината се дават за паралелките с малко деца.