Сутрешна гимнастика не само за учениците, но и за учителите. Идеята е на съсловния синдикат, а причината – преподавателите трупат наднормено тегло. Проучване показало, че близо 80 на сто от българските учители не се хранят здравословно и не спортуват.
През социализма физзарядката, позната още като сутрешна ведрина беше задължителна за всички в училище. Сега гимнастиката е неизменна част единствено от програмата на детските градини.
Само отделни училища в страната продължат традицията на сутрешното раздвижване. Участието в него е по желание.
Живко Жечев преподава физкултура. За да бъде във форма и да покрива задължителния норматив, ходи да спортува три пъти седмично. Споделя, че заради работния график, повечето му колеги не могат да си го позволят. Въпреки това идеята за сутрешна учителска физзарядка му се струва неудачна.
„За учителите може би една по-мащабна кампания с проучване какво би ги заинтересовало тях да извършат някаква спортна дейност, би било много по-полезно. Наднорменото тегло няма да се реши с една гимнастика от 5 или 10 минути”, коментира той.
Други преподаватели обаче харесват идеята. Светла Попхристова е начален учител с над 30 години стаж. Повече от половината ѝ ден минава в класната стая.
Светла Попхристова - начален учител - 27;42 – „По такъв начин учителите ще успеят да се разтоварят – нещо, за което в момента не ни остава никакво време, наистина сме доста натоварени”, коментира тя.
Според помощник-директора Людмила Йорданова при положение, че има вече много възможности за спортуване извън училище - фитнес клубове, басейни, по-скоро трябва да се работим върху повишаване заплатите на учителите.
Ако идеята на синдиката бъде одобрена от образователното министерство, тя трябва да влезе в сила през новата учебна година.