Нови непедагогически кадри в училищата и промени в Закона за образование ще облекчат работата на учителите откъм административните им задължения. Това обясни началникът на Регионалния инспекторат по образование в София Ваня Кастрева пред БГНЕС.

Според данните от проучване на синдикат „Образование" за работното време на учителите, публикувано през февруари, преподавателите в България са преуморени и стресирани, тъй като работят средно по 48 часа седмично при норма от 40 часа, фиксирана в Кодекса на труда. Според статистиката учителите отделяли средно по 21 часа седмично за работа в клас и 15 часа за самоподготовка, а цели осем часа са им необходими за административна работа.

„По принцип българският учител е поставен в сложната ситуация да изпълнява много функции - чисто преподавателската, но и много административна работа. Колегията дълго време обмисля различни предложения, които ние се надяваме да намерят място в новия закон”, обясни Кастрева.

„Учителите трябва да бъдат поставени в една нова ситуация, в която да бъдат облекчени от воденето на прекалено много училищна документация и във воденето на дейности, които са съпътстващи и могат да бъдат поети от педагогически съветници и социални работници. Могат да бъдат облекчени чрез работата на помощник-учители, защото това е една практика в много други страни”, допълни началникът на Регионалния инспекторат по образованието.

По думите на Ваня Кастрева, друго предизвикателство е струпването на деца със специални образователни потребности. „Това е в тежест на учителя, който невинаги е добре квалифициран и предварително подготвен, а това е много специфична работа", изтъкна тя.

Помощник-учителят и стажант-учителят са нови фигури и според Кастрева е възможно да бъдат въведени в новия закон. Според нея на този етап има малко педагогически съветници и училищни психолози, които могат да поемат част от чисто възпитателните функции в училище.

Според нейните лични наблюдения в гимназиален етап учителите са доста натоварени с индивидуалната си преподавателска норма. Учебният ден на учителя има задължителна преподавателска норма и други ангажименти, свързани с неговата самоподготовка, с работата му в педагогически съвет. Така едни от най-натоварени са учителите по история и география, тъй като техният годишен хорариум е 720 часа. Не е малка натовареността и на другите преподаватели – началните учители имат 20 часа седмичен норматив. Тук тя посочи, че именно въвеждането на допълнителни длъжности в училище и регулирането на норматива би облекчило работата на педагозите.

„Всичко е на проектен етап и само се обсъжда като идеята за въвеждането на стажант–учителя, от гледна точка на обстоятелството, че е важно в системата да влязат млади колеги. Това може да стане чрез стажантите, които да влязат в училище и по този начин, учейки се в работата, да помогнат и на преподавателя”, смята Ваня Кастрева.