С неработещи апарати на повече от 30 години е оборудван офталмологичният кабинет на училището за деца с нарушено зрение в София. В учебното заведение, където повече от половината деца имат нужда от чести прегледи, не е имало лекар повече от 10 години.

Апаратура, произведена от вече несъществуваща компания във вече несъществуваща държава - с това е пълен специализираният кабинет в училище "Луи Брайл", където цяло десетилетие е минало без доктор.

„На повече от 35 години е тази апаратура. Тя е тогава закупена от държавата. Таблото е много интересно, че е правено в часа по трудово обучение, когато аз бях ученик тук, тоест също много старо”, казва Любомир Велков - зам.-директор на училище "Луи Брайл".

Тук учат 154 деца като повече от половината имат нужда от редовни прегледи. Най-важни са те при децата с глаукома, защото, ако не се следи очното налягане, детето може да загуби зрението си изцяло.

За новата апаратура са нужни около 30 хиляди лева. Ръководството на училището има обещание от дарители, че ако обзаведат кабинета, ще бъде намерен лекар, който да работи на доброволни начала. Въпреки че специализираното училище получава 6 пъти по-висока издръжка от общообразователните учебни заведения, парите не стигат за всичко нужно.

„Той затова стандартът е по-висок, защото се работи с по-висок брой на персонала, отчита се тази специфика, че училището е интернатен тип”, коментира Камен Йорданов - главен експерт, МОМН.

От министерството са осигурили допълнителни средства за специализираните училища за деца с нарушено зрение. „Около 100 хиляди лева на училище за брайлова техника, техника за слабовиждащи деца, брайлова хартия, термофолио за релефно изображение и други материали, които ще са в полза на децата”, обясни Грета Ганчева – директор „Достъп до образование и подкрепа на развитието”, МОМН.

Ако не бъдат намерени пари и за нова апаратура за кабинета, децата ще продължат да нямат лесен достъп до нужните прегледи.