Убийството на руския посланик в Турция Андрей Карлов поражда много въпроси, а самото убийство показва силна и неконтролируема емоция, коментира криминалният психолог Тодор Тодоров в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Самият начин, по който става убийството – нападателят – Мевлют Мерт Алтънташ, изпразва цял пълнител в гърба на жертвата, показва доста силна и неконтролируема емоция. Обикновено така се убиват хора, към които имаш някаква история на отношенията. С други думи нападението не изглежда от типа терористичен акт, при който отиваш и убиваш някого. Стрелецът спокойно можеше да го убие от упор и пак щеше да постигне целта си. Цялото му поведение, това ръкомахане напред-назад, показва, че този човек е много емоционално свързан с това, което говори, каза Тодоров.
Ако преводът е достоверен, голяма част от фразите не са свързани, а са отделни пунктове, които се отбелязват, коментира той.
Според психолога в поведението на атентатора няма нищо непоклатимо и стабилно.
Той действа на принципа на самоубийците – не предприема никакви действия да се укрие и явно иска самият той да стане жертва, добави гостът.
Ако Алтънташ е бивш полицай, както се твърди, би трябвало до този момент да е имало индикации за нестабилност, посочи Тодоров. И добави, че е интересно кога и защо е бил освободен.
Ако въобще разберем кой стои в основата на атентат, тогава ще разберем и към кого е знак, добави гостът.
По думите му, когато някой реши да убие някого, винаги ще намери възможност. Това, което се случи в Турция е целенасочена акция и остават много въпроси. Например защо нападателят веднага е бил убит, можеше спокойно да се проведе акция, да бъде задържан и да се разбере повече за мотивите му, кой и как е организирал покушението, каза още Тодоров. От разпространените кадри се вижда, че той не застрашава никой друг след убийството, нито е толкова тежко въоръжен, че да окаже някаква особена съпротива.
Важно е и да се разбере как е знаел, че руският посланик ще отиде на тази изложба. Такава организация не става за ден – два, смята експертът.
Сегашните турски власти свързват Алтънташ с гюленистите, но аз не им вярвам. Не мога да вярвам на хора, които през ден, през два опитват да извиват ръцете на България и Европа, че ще ни залеят с мигрантска вълна. Така че това, което казва официалната власт в Турция, може да не е съвсем така.
Вижте целия разговор във видеото:
Тодоров коментира и завръщането по домовете им на хората от Хитрино. Това ще е доста тежък момент. Ще имат нужда, особено тези, които са претърпели загуби и са станали свидетели на този ад, от сериозна психологична помощ и подкрепа и то за дълъг период от време. С това, което се случи, което са видели и преживели, човек не може да се справи за ден – два или седмица.
Симптоматиката на посттравматичното стресово разстройство може да се появи много месеци след инцидента, каза още гостът.