Нови правила за цената на водата от догодина - шоково поскъпване няма да има, увериха от регулатора. В следващите пет години цената ще се определя спрямо качеството. Така на места водата ще поскъпва плавно. На други е възможно да поевтинее, но това ще е за сметка на чистотата и.

Масово у нас водата за пиене е некачествена. Оказва, че само в 4 от 29 града пият вода без замърсители. Инвестициите в мрежата обаче искат пари. За да не се стигне до шоково поскъпване, регулаторът намали максималната възможна цена на кубик вода.

За по-бедните градове в момента той е 5 лева за кубик, занапред прагът не трябва да надскача 3 лева и 25 стотинки.

Така от сега е ясно, че водата в Хасково, Силистра и Търговище трябва да поевтинее.

Кубик вода в страната струва средно лев и осемдесет. В Шумен е по-скъпа - 2  лева и 64 стотинки. За сметка на това хората се оплакват от лошо качество и чести аварии.

Главният водопровод в Шумен е на повече от 30 години. Няма и пречиствателна станция. Инвестицията ще струва милиони. Ако не се изгради с евросредства, това означава драстично поскъпване на водата.

Като цяло новите правила не означат драстичен скок в цената на водата. Тя ще остане различна за всяка област и няма да надхвърля социалната поносимост, спрямо доходите в района.

„Комисията за енергийно и водно регулиране няма да допусне никакво  шоково увеличение на цената на водата”, заяви Иван Иванов председател на КЕВР.

Все пак е възможно поскъпване в следващите 5 години, но срещу подобряване на качеството. Не е изключено и поевтиняване. 

В момента заради старите тръби 60% от питейната вода у нас се губи по мрежата.

Качеството на водата ще определя и цената от началото на 2017 година. Тя ще се коригира както цената на тока - в средата на всяка година.