По данни на Националното сдружение на общините в България едва десет процента от кметовете и общинските съвети в страната са се осмелили да увеличат местните си бюджети с по-високи налози от данъци и такси. Но тук попадат доста големи градове и области като Пловдив и Варна. Ако не директно с по-високи ставки като промили, това ще стане с презониране на жилищните квартали.

Пловдив е градът с най-голямо увеличение на местните данъци. Скачат чувствително не само данък сгради, но и такса "смет", таксите за автомобилите. От 20 на 50 лева е увеличена таксата за кучета. Поскъпнали са и картите за транспорт, таксите за ясли и детка кухня.

Опонентите на кмета предупредиха, че високите нови налози ще увеличат драстично несъбираемостта.

„И вече имаме стотици автомобили, които се отписват от община Пловдив и се записват в съседни общини, за да не плащат това увеличение на мпс-тата в Пловдив”, каза Слави Георгиев.

А във Варна данъците бяха вдигнати скрито, чрез презониране на квартали. Стотици имоти така попаднаха в по-престижни граници, които плащат и много по-високи налози. Над 100 души от местността Евксиноград излязаха днес на протест.

„Не може варненци постоянно да се друсат като брашнян чувал за данъци. По този начин не се формира бюджет", възмути се Борислав Гуцанов.

Данъците за смет скачат чувствително и в Добрич, Горна Оряховица, Ямбол, Балчик. А в общини като Каварна решиха да увеличат налозите само за жилищните сгради, но намалиха тези за бизнеса. В други общини съветниците решиха да напълнят бюджетите като вдигнат туристическите такси и изземат повече от туристите.

Пак по данните на Националното сдружение на общините най-сериозно увеличение на налозите тази година има при общинските такси за смет. Оправданието на повечето кметове и общински съвети, е че тази година те трябва да плащат много по-големи отчисления за отпадъците, които се изхвърлят на сметищата и за сепапиращи инсталации.

Според протестиращите във Варна няма основание за увеличение на данъците. "Няма осветление, улицата е разсипана, нямаме канализация. Кои са мотивите да ми вдигат на мен данъка”, пита Христо Вълков.

Вдигането на налозите в Евксиноград се дължи на обновеното райониране на Варна в новия Общ устройствен план. Всички селища край града стават част от него и съответно данъците автоматично се повишават.

„Всички селищни образувания, без курортните комплекси, които остават втора зона, Евксиноград и Долна Трака втора зона, Прибой и Галата четвърта, всички останали минават в пета зона”, информира Иво Филипов от дирекция „Местни данъци и такси”.

Най-много се повишават данъците в местност Долна Трака - близо три пъти. Това се дължи на факта, че до момента там налозите са били изключително ниски, а голяма част от имотите са се водили в строителни граници.

„57,09 кв. жилищен блок досега е бил в строителни граници, плащал е до този момент данък недвижими имоти 46,79 лв. От 2013 г., когато приложим новото зониране, данък недвижими имоти става 127,17 лв.”, казва още Филипов.

За местност Евксиноград увеличението на данъка ще е с не повече от 15%, съобщиха от общината. Според общинския съветник Борислав Гуцанов обаче това е много. Той пое ангажимент да повдигне въпроса на следващото заседание на общинския съвет.