В Банско има от 4 до 6 пъти повече легла, отколкото може да поеме ски зоната. Това каза в предаването „Тази сутрин” по bTV Константин Иванов, природозащитник, WWF, в разговор за това дали са нужни нови писти и лифтове в планината.
„В националните паркове е забранено ново строителство. Когато е била изграждана ски зона Банско е било предвидено, че броят на леглата, който към онзи момент, преди 15 години, е бил 8000, ще се запази такъв. В момента в Банско има около 20 000 легла официално, а неофициално се предполага, че тези легла са около 40 000”, поясни той.
„В момента се говори за разширяване на ски зоната до 330 км писти, което е вътре в националния парк, където това е забранено”, каза още природозащитникът.
Законите трябва да се направят така, че да пазят баланса между хората и природата, коментира Андрей Арнаудов, водещ и продуцент.
Не смятам, че една кабинка пречи на природата повече, отколкото „Кремиковци”, заяви Арнаудов.
„Хората бягат и регионите не се развиват”, заяви той.
Според него не трябва хора в центъра на София да решават какво се случва в Самоков, Разлог, Банско и Смолян. Според него решенията трябва да се вземат от местните хора.
„Искам да ги питаме кое им е по-важно - дали това, че ще се забият ен на брой метални кола в гората, или ще бъде отнета работата на ужасно много хора”, посочи Арнаудов.
Константин Иванов обаче контрира, че е имало допитване до местните хора не само в община Банско, но и в община Разлог. Добринище, Кресна и всички общини около националния парк. „70% от хората казват, че предпочитат да се запази природата, отколкото да се разрушава в името на някакво икономическо развитие”, заяви той.
Сезонната работа е по-добре от безработицата, младите хора има къде да работят, заяви Арнаудов.
През последните години безработицата в Банско се увеличава, броят на младите хора, които го напускат, също се увеличава, заяви обаче Иванов.