Трима политици получиха бастуни за "куцаща" система по отношение на хората с увреждания. Инициативата е на Център за независим живот в рамките на кампанията "Системата куца".
Според центъра тримата политици са отговорни за положението на хората с увреждания у нас.
Първият "носител" на бастун е социалният министър Тотю Младенов. Поводът - неефективната, според организацията, работа на оглавявания от него Национален съвет за интеграция на хората с увреждания.
Ангажиментите, които е поел пред центъра е работа по промяна на структурата и правилника на институцията, както и финансова проверка на неправителствените организации на хора с увреждания към съвета и тяхната представителност.
Вторият бастун е връчен на зам.-кмета по социалната дейност на Столична община Албена Атанасова и нейния екип. Поводът са "несполучливите" промени в наредбата "Асистент за независим живот", които според центъра, са оставили стотици столичани извън класирането и са ги лишили от възможността да се грижат за семействата си.
След разговори с организацията Атанасова се е ангажирала до септември да има две отделни наредби за деца и възрастни и да се преразгледат критериите при точкуването на потребителите.
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова е получила третия бастун заради "архаичния", според центъра, модел на медицинска експертиза или ТЕЛК-решенията за хората с увреждания, тъй като смятат, че работоспособността не може да се измерва на медицинска основа.
Атанасова се е ангажирала да се проучи опитът за установяване на експертиза за зависимост на Световната здравна организация.
Освен негативния подарък тя е получила и приз "Дърво на живота" за действията й по прекратяване на злоупотребите, унижението и малтретирането на децата от Дома за медико-социални грижи в Плевен.
"Кой ни държи в клетки?"
Хора с увреждания от Центъра за независим живот организираха протест пред Народното събрание. Поводът е Европейският ден за протест на хората с увреждания - 5 май. Според тях средствата за подпомагането им се харчат неадекватно, а градската среда остава недостъпна за тях.
Даниел Дамянов от сдружение „Достоен живот" във Видин казва за себе си, че познава и двата живота - свободата да ходиш и затвора на двете колела. Даниел катастрофира, когато е на 24, и това преобръща живота му. В момента не работи, но не защото няма квалификация.
„Преди два месеца щях да почвам работа в архива на Видин, нещо което съм мечтал винаги, отидох, запознах се с колегите, много мили дами, но се оказа, че вратата на тоалетната е с два см по-тясна и не мога да я ползвам. И затова не успях да започна работа”, разказа Дамян.
Стотици хора с подобна съдба поискаха промени в политиките за хора в неравностойно положение, и осигуряване на достъп до всички обществени сгради и съоръжения.
От Центъра за независим живот и Института за модерна политика твърдят, че седем национално представителни организации към националния съвет са поискали неоснователно високо държавно субсидиране от 5 милиона лева, като най-много пари се искат за поддръжка на офиси и за командировки в чужбина. Те представиха справка за поисканите средства на три организации - Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, Съюза на глухите в България и Национална асоциация на сляпо-глухите в България, и заявиха, че те спекулират с увреждането.
Протест и в Плевен
Причината - хората с увреждания остават без сградата, в която се събират от десет години. Наемател на държавния имот в центъра на града е националният център за рехабилитация, който обаче не си плаща сметките. На хората с увреждания се предлага друга сграда. Кметът обеща новият дом за хората да бъде ремонтиран.
Протестиращите обаче не искат новата сграда. Очакват помощ от централната власт в София.