Тютюнопроизводители плашат с протест. Браншът се събира днес в Първомай, където ще бъде взето решение за датата, на която ще започнат стачните действия.

Тютюнопроизводителите вече са решили, че протестът ще се проведе на два етапа. В първия ще бъдат затворени 3 гранични пункта. Блокадата ще е 24-часова. Вторият етап предвижда мащабен протест пред земеделското министерство.

Тютюнопроизводителите твърдят, че разпределението на националните доплащания е политическо-корпоративно. Те настояват за твърда цена за различните сортове. Искат и създаването на независим оценителен орган, който да дава точни разчети за количествата произведен и оценен тютюн.

В един от складовете в село Крушово има поне 15 тона тютюн, който не е изкупен. И ако собственика на този склад вече знае, че ще изхвърли около 60 хиляди лева на боклука, то новината, че от намалена държавна субсидия тази година той ще загуби още около 110 хиляди лева, буквално го поставят пред дилемата – да спре да сее тютюн или да освобождава работници.

До тук се стигна след едно решение на Министерство на земеделието за разпределение на парите по референтния период за килограм тютюн, според което тази година големите земеделци, за каквито се води и този човек, ще получат по-малко пари за килограм тютюн, за сметка на малките тютюнопроизводители, които ще получат по- голяма държавна помощ. Именно това противопоставяне на малки срещу големи тютюнопроизводители буквално взриви бранша.

За. Шабан Рафет тютюнът е наследствен поминък, който предприемчивият мъж превръща в печеливш бизнес. 35% от приходите на земеделеца са от държавата, във вид на национално доплащане, изчислено върху декарите, които семейството е обработвало от 2007 до 2009 г.

Парите са за подмяна на поминъка и мъжът постепенно намалява тютюна за сметка на оранжерийното производство. Решението на държавата обаче да вземе от субсидията му е сериозен трус.

„Просто съм в шах положение и не знам какво решение да взема вече. За мене са много пари. Ще съкращавам хора”, казва Шабан.

Решението на земеделското министерство предвижда повече пари да отидат при по-малките производители – например при групата на Ориенталските тютюни. За количества до 2028 килограма субсидията е 3,45 лв. на килограм. Ако обаче референтната квота на производителя е дори с килограм над това количество, цената пада на лев и петдесет.

За bTV заместник-земеделският министър Цветан Димитров заяви, че печеливши от това ще бъдат близо 96 % от бранша. Според тютюнопроизводителите, обаче, сметката е грешна.

Тютюнопроизводителите поставиха ултиматум – ако не бъдат чути, ще блокират граници още този петък. От асоциацията се дистанцираха от готвения протест. Лидерът им бе изгонен от днешната среща, а доверието от него снето.

Ако ръководството се запази, недоволните в бранша се заканват да направят алтернативна. А ако решение на проблема не бъде взето до дни, от следващата седмица тютюнопроизводителите от Северна България се заканват да започнат и щафетна гладна стачка.