Нова технология помага при лечението на тежки неврологични заболявания. Иновативният метод се използва само при животозастрашаващи случаи и засега дава много добри резултати при пациентите.
Преди шест години диагностицират Маруся Методиева с оптикомиелит или болест на Девик. Болестта е свързана с парализа в продължение на часове. „Лягаш си сравнително здрав и се събуждаш без да можеш да мръднеш”, разказва Маруся.
Състоянието на жената се влошава и близките й търсят лечение в чужбина. Шанс има и у нас – в столичната болница ИСУЛ предлагат нова високотехнологична процедура, при която от организма се отделят болните антитела. След втората плазмафареза, Маруся се чувства много по-добре и вече може да ходи сама.
Според д-р Златан Цончев всичко се дължи на специална мембрана. Той е категоричен, че процедурата е максимално безопасна за пациента, тъй като се изтеглят много количества кръв. Засега специалната нано-мембрана се прилага само при животозастрашаващи случаи.
Процедурите се плащат от здравното министерство. Технологията би могла да се прилага и при лечение на деца, както и в други области на медицината.