„Моето лично отношение е, че робство е имало” – по този начин в парламента просветният министър Тодор Танев коментира дискусията за това какво да пише в учебниците по история – „робство”, „владичество”, „присъствие” или друг термин.
„Има различни видове робство - индивидуалното, каквото има в Америка, оковите на отделния човек. Но има и духовно. Има политическо робство, когато нямаш държава- като поляците. Аз със себе си нямам съмнение в това, че правилният термин, който е добил национално значение, който продължава да служи за скрепване на българската нация, е, остава и ще пребъде – като робство”, подчерта проф. Танев.
Според него още от времето на Възраждането терминът се използва „с политическата цел да мобилизира българското население”.
„Робството си е робство, срещу съжителството никой не е вдигал въстание”, категоричен беше министърът. Според него съжителството е в полето на литературата, където се описват частни случаи на междуличностни отношения и нямат нищо общо „с политическата функция, която ние разглеждаме само в историята”.
Той посочи, че на този етап научната колегия не е дала отговор на въпроса как трябва да се нарича петвековният период, „а след като историците не ми казват, аз очаквам хората да ми кажат”.