„Там, където загинаха дърветата” на журналиста от bTV Светослав Иванов стана една от най-продаваните на Панаира на книгата. Авторът я определя като метафора за липсата на надежда.
„Самите държави, от които са пътеписите, горят, с изключение на пътеписите от Лондон и от селото, където беше заловен Ратко Младич. Това са държави, които са разяждани от конфликти, войни. В никакъв случай тези пътеписи не са героизиране на едната или другата страна. Това са истории за хора и техните емоции”, коментира Светослав Иванов в „Тази неделя”.
„Преди 8 години попаднах в Ирак. Първото нещо, което видях там, беше едно дърво без листа, само пирони и мравки, което показва как болката е убила надеждата за живот. Това дърво, неговият вид, ме накара да изтръпна. 2-3 години по-късно на влизане в светите земи – Палестина и Израел, през Йордания, видях изсечени маслинови гори от съображения за сигурност. Всичко това е метафора за заглавието”, обясни журналистът.
На въпрос дали се страхува, Иванов отговори: „Опитвал съм се сведа страха с добро планиране. Притеснявал съм се, че близките ми се притесняват. В тази книга няма геройства. Тя е погледът на един млад журналист, който се среща с този свят. Който се опитва да говори и да разказва нормално”.