Пукнатините по стените на домовете ни показват ясно къде конструкцията не е била устойчива, коя част не е подготвена за трус и къде се налага ремонт. Щетите в душите ни обаче не са толкова видими.
„В момента даже не можем да си представим какви ще са пукнатините. Последиците идват по-късно. Тепърва ще научим да тези последици в душите на хората”, обясни психиатърът проф. д-р Вихра Миланова.
Стресът след природно бедствие може да ни разяде, ако не обърнем внимание на симптомите или срамът да покажем слабост надделее.
„Безсъние, тревожност, невъзможност да се концентрира, често се връща към това събитие, хора, които не искат да се прибират. Такъв човек трябва да се отпусне, да изприказва това ,което го безпокои и тревожи. И спорт, и малко удоволствие. Ако това продължи по-дълго време, естествено се отразява върху цялото ти функциониране. И тогава трябва да се потърси помощ”, каза проф. Миланова.
Психиатърът съветва, ако можем да помагаме на другите.
Ние българите по принцип съчувстваме, но не винаги успяваме и това да го изразим. А това доста помага. Солидарността съпричастността и активността ти много помага”, казва специалистът. По думите й у нас ни липсва подготовка и програми с национален характер.
Психиатърът смята, че родителите трябва да бъдат обучени как да не предават своята паника на децата си.
„Това са неща, които не могат да не оставят следи върху психиката на човека. Повечето деца, може да не са се събудили, но ужасът, който родителите им са изпитали, не може да не остане запечатан”, каза психологът.
Професионалистите не препоръчват самолечение с успокоителни, и съветват да избягваме съмнителни източници на информация, които нагнетяват тревожност.