Въпреки студа и тази година на Богоявление стотици българи се хвърлиха в ледените води, за да извадят светия кръст за здраве.
По традиция във всички гарнизони на армията се прави и тържествен водосвет на бойните знамена. За първи път такъв е бил извършен през далечната 1917 г. преди битката при Ахелой.
Държавните мъже застанаха рамо до рамо. Премиерът Пламен Орешарски и президентът Росен Плевнелиев разговаряха приятелски помежду си.
По-рано патриарх Неофит отслужи света литургия и призова за мир и разбирателство.
Две мъжки хора се извиха във водите на Тунджа. За първи път в Калофер изпълниха ледения танц разделени. Първата група мъже, които се потопиха в ледените води, допълниха традициите - освен носии някои от тях бяха по бански, а други - с маски на лицата и дори голи.
В това хоро част от калоферци не разпознаха традицията и вековния ритуал и след първото започна второ хоро. „Това е истинският кръст, другото е цирк”, коментираха местните.
Стотици жители на Благоевград се събраха край река Бистрица, за да видят кой ще хване кръста. „Това си е традиция българска традиция, само това, че е топло, че не е студено, трябва да е замръзнало, за да е хубава годината”, обясни местна жена.
Отец Петър от храма „Въведение Богородично” инструктира мъжете, преди да се хвърлят в битката за кръста. „Който хване кръста, това е късмет на човека. И във въздуха да го хване, и в реката да го хване, просто поздравете го съвсем коректно, съвсем приятелския тоя човек, да не стигаме до някакви такива крайни сцени”, помоли отец Петър.
Най- бърз се оказа Владимир Дончев от групата на квартал Струмско. „Здраве, щастие, късмет на всички хора”, пожела той.
Безработен извади кръста от студените води на река Искър край Мездра. 25-годишният Павел Николов печели реликвата за трети път. Победителят получи 150 лева от спонсори. „На себе си и на всички да сме живи и здрави и много успехи”, пожела той.
„Радвам се, че младите поддържат старите традиции и продължават”, коментира Марийка Томова от Мездра.
Снимки от празника в Калофер вижте ТУК.