1100 души се нуждаят от трансплантация у нас. Данните са на Агенцията по трансплантациите. В същото време доклад на Европейската комисия сочи, че България бележи ръст в броя на направените операции с дарени органи.

След лятна вирусна инфекция, Георги Пеев получава увреждане на бъбреците. Майка му се оказва подходящ донор. Но когато постъпва в болница за извършване на операцията разбира, че има проблем и със сърцето.

„Шансът е по-малък от шестица от тотото. Имал съм шанс, казват лекарите”, споделя днес той. А шансът на Георги е, че освен бъбрек от майка си, получава и ново сърце от донор: „Хора, които са били абсолютно наясно какво правят дарявайки органите на сина им, който е изпаднал в мозъчна смърт в следствие на инсулт. След сърдечната ми трансплантация аз съм син на две майки, както искате, така го разбирайте”.

В момента в листата на очакващите ново сърце за около 30 души. Най-голяма е нуждата от бъбреци – чакат 1011 българи. Други 50 са в листата за черен дроб, 13 – за бял дроб и 11 – за панкреас.

Въпреки ръста на донорски ситуации в България, извършените трансплантации са едва 24 в Александровска болница.

Близо половин век от първата бъбречна трансплантация в България, ръстът е почти двоен. Въпреки това има още какво да се желае – близо 3000 души изрично са заявили, че не искат органите им да бъдат дарявани, ако се случи нещо с тях. „Явно има хора, които все още вярват, че с трансплантациите може да се прави търговия. Аз смятам, че това са неоправдани страхове”, коментира доц. Марин Георгиев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement