Последните изследвания потвърждават добре известна тенденция, която наблюдаваме от 1990 г. насам в България – на постоянен спад в броя на населението.

Това отчете доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека при БАН в предаването „Tази сутрин“ по bTV.

По думите ѝ загубата средногодишно е около 25 хил. души – в следствие на миграция и отрицателен естествен прираст. Постоянството на тази тенденция е тревожно и заслужава широк обществен дебат и коментари.

Снимка: bTV

На въпрос възможно ли е да се стопим доц. Димитрова посочи, че са правени различни прогнози от различни институции, които, за съжаление, показват, че населението ще продължи да намалява.

Бившата народна представителка Калина Крумова коментира, че тенденцията не може да бъде спряна само с говорене и с липса на адекватни действия.

Снимка: bTV

Обикновено говорим за това, което се случва в преходния период, но тенденцията започва много по-рано, посочи Димитрова. Постепенно многодетният модел от началото на миналия век се променя. В социалистическия период България е почти идеално двудетно общество. За много кратък период от време обаче преминаваме към еднодетен модел.

Снимка: bTV

В нормална държава хората стават родители с помощта на държавата, в България стават родители въпреки държавата – когато вече могат да се справят с цялата бюрокрация и всичко останало, без държавата да им се меси или поне да не им пречи, посочи Крумова.

Според доц. Димитрова тенденцията на спад на раждаемостта в България се дължи на два фактора. Първият е свързан с това, че се увеличава средната възраст на раждане на дете, макар българката все още да ражда относително рано първото си дете – на около 27 години, докато в западните страни средната възраст е около 30 години. Това обаче, което ни показват данните, е че спадът се дължи най-вече на отказа от второ раждане. Виждаме влиянието на икономическите условия, на социалната подкрепа, каза тя.

Капка Крумова добави, че застаряването на населението е проблем в цяла Европа, но при нас е задълбочен заради ниската раждаемост и заради това, че прекалено много хора във фертилна възраст са извън страната.

Вижте целия разговор във видеото.