През годината България стана жертва на тероризъм - в Бургас загинаха израелски туристи и шофьорът им - българин. На днешния ден, преди 9 години, българската Коледа бе окървавена с атентата срещу военната ни база в Кербала. Кои са лекарите, призвани да облекчават болките от войната и терора?
България усеща терора за първи път в най-новата си история преди девет години - в Кербала. Тогава, при самоубийствен атентат срещу нашата военна база, загиват петима български бойци. А повече от 60 са ранени, някои от които тежко.
Военният хирург полковник Венцислав Мутафчийски е единственият български хирург с дисертация за травмите от взривове. През последните години той познава мириса на смъртта от мисиите в бежанския лагер Радуша и Афганистан. Участвал е в медицинската евакуация на ранените от Кербала.
„Аз участвах в евакуационната мисия на нашите ранени момчета. Дефакто аз тогава осъзнах колко не ми е ясна тая работа. Тогава разбрах колко далече сме от истината и ме накара да се информирам за този вид травма, след това написах и дисертация на тази тема. Това е първата дисертация на тази тема в България. Винаги има риск. Докато отидем от едната в другата база - това е риск. Второ -тези бази непрекъснато се обстрелват. Така загинаха мои приятели, испанци, защото аз съм бил в испанска база. Това много трудно се преживява. То не се преживява. То остава една рана във всеки човек. Но това не ме кара да реша, че това е безсмислено. Напротив. Това дори ме вдъхновява да се уча, да се информирам и да бъда по-полезен на останалите колеги, които отиват”, казва доц. Мутафчийски.
Той е на почивка, когато разбира за атентата в Бургас, при който загиват загиват 7 души, а ранените са 34. Минути по-късно вече е в бургаската болница и оперира. „Заварих една доста подредена суматоха. Разбира се, пролича си, че колегите от Бургас не са работили с такъв вид патология”, добавя хирургът.
Полковник Мутафчийски опровергава пред bTV един от най-тиражираните митове покрай атентата в Бургас - че в бомбата е имало типичните за самоубийствени атентати подсилващи елементи. Той подозира, че атентаторът е взривен от дистанция без да го е очаквал.
„Няма такива усилващи елементи, които използват самоубийствени терористи. Това са болтове, гайки, други разни неща, които поставят в бомбата за усилване на ефекта. Такова нещо нямаше категорично. Аз съм изследвал най-дълбоките рани в двама от тежко ранените, няма такова нещо.
Това ме кара да мисля, че не е типичен самоубийствен акт атентат. Може би замисълът е бил някакъв друг. Да се сложи този взрив в багажното отделение и оттам пораженията наистина щяха да бъдат много сериозни, защото то се видя, че е достатъчно силен взривът, за да унищожи един цял автобус и да убие толкова хора на място”, обяснява още доцентът.
Той с тъга отбелязва, че у нас специалността за военна хирургия е закрита. Смята, че не е логично, ако наистина борбата с тероризма е приоритет. Професионалистът дава пример с реакцията в САЩ след атентатите от 11 септември. Проучване доказало, че към 2001 година едва 5% от американските хирурзи могат да се справят с травми от взривове.
Според Мутафчийски Израел има най-големият опит с превенцията на такива атентати и лечението след това на пострадалите. Според изследване 98% от самоубийствените атентати там се предотвратявали.
Хирургът споделя, че дори след толкова години с ужаса от подобни тежки картини не може да се свикне.