Родителите на ученици ще отделят средно по 354 лв. за стоки, с които детето им да посрещне първия учебен ден. Това показва проучване в 10 града на страната.

Разходите за учениците нарастват с увеличаване на възрастта. Планираните покупки за ученици между 9-ти и 12-ти клас са с около 24% по-високи от средните и достигат средно до 440 лв.

Родителите на първолаци възнамеряват да отделят около 380 лв, а най-скромен бюджет са отделили семействата с ученици от трети до шести клас - 337 лв.

За да покрият разходите за началото на учебната година, 33% от родителите спестяват дълго време. Други 30% имат достатъчно средства за покупките. 11% разчитат на кредитните си карти, а 7% теглят банков заем, за да посрещнат разходите.

Близо 30% от планиращите покупки ще пазаруват онлайн, като най-често ще използват виртуални магазини, за да се сдобият с обувки, дрехи и раница.Независимо от възрастта децата са много активни при вземането на решение какво да се купи.

Цели 51% от родителите обсъждат всички планирани разходи с учениците.

Според данните от проучването, не в столицата, а в Бургас родителите ще отделят най-много пари за покупки за първия учебен ден - около 413 лева. Жителите на София са склонни да похарчат с около 6 лева по-малко (407). Пловдивчани планират покупки за около 345 лева, докато във Варна ще отделят около 320 лева за посрещане на разходите около старта на новата учебна година.

Покупките включват освен учебници, тетрадки и останалите необходими ученически пособия, също и официален тоалет, както и спортен екип. Проучването обхваща големите градове в страната, а по-малките градове родителите се съобразяват с бюджета си, а не с желанията на първолака.

Учител по професия, Надие не прави компромис с качеството за сметка на цената. След две седмици синът й ще прекрачи училищния праг за първи път и удобната раница е изключително важна. „Да не е с много дълги дръжки, за да не му виси, защото колкото повече виси, толкова по-тежка става. Да има достатъчно прегради за учебниците. Цената има важна роля, разбира се, но в рамките на до 30-50 лева", коментира Надие Али.

Следвайки стриктно списъка с препоръчаните помагала, Надие прави по-голям разход само с тетрадките - купува повече, за цялата година. С раницата, сметката излиза малко над 80 лева.

„Униформа имаме да купуваме, която е от порядъка на 55 лв. Разбира се, са ни нужни и спортен екип, обувки, маратонки. Мисля, че към 250-300 лева ще са ни достатъчни, за да започнем първия учебен ден подготвени с всичко, което ни е нужно", смята тя.

Далеч по-малко е заделила Фани, която има двама ученици. „За първия учебен ден по 100 лева - учебници трябва да купим за нея. Два-три месеца, даже повече сме спестили тези пари, отделяме ги", обясни Фани Адем.

„В това населено място, в повечето случаи се съобразяват не толкова с децата, а със себе си и сумата, която имат и която са определили за ученика. 90 % родителите идват с дадена сума и гледат да не я надвишават. От 30 до 60 лева за първолак", посочи управителят на книжарница Радослава Калоянова.

Дори с помощта, която държавата отпуска за първолаците, хората в по-малките населени места пестят. „Вчера дойде господин, на който са му дали 250 лева от социални помощи специално... Взема най-евтината раница с по 2 тетрадки само и най-евтините материали", обясни Калоянова.

Комплект с най-евтините, но не толкова качествени материали за училище може да се вземе и за 20 лева.

Независимо от населеното място, разходите за ученици са най-високи в по-горните класове - между 9-и и 12-и, защото и учебниците при тях са най-скъпи. Въпреки че не купуват учебници, родителите на учениците в началния курс също трябва да приготвят повече пари, заради повечето на брой помагала и материали. Най-евтино излиза да подготвиш ученик между 5 и 7 клас