Спорният закон за горите засяга най-вече Витоша, тъй като всички други планински курорти или подходящи за зимен туризъм територии попадат в национални паркове или върху заменени гори. На тези земи по принцип строителството е забранено и това няма как да се промени. По тази причина протестиращите в подкрепа на новите текстове „общинари”, които искат развитие за регионите си, са заблудени. Такова мнение изказа пред bTV природозащитникът от WWF България Александър Дунчев.
„Така че единствено поправката за Витоша все още е в закона, тя е основната поръчка. А ние искаме да няма ново строителство там. Има план за управление на Витоша, в който пише, че там може само да се реновират съществуващите постройки. Ако се модернизират съществуващите писти, всички ще са доволни”, допълни Дунчев с уточнението, че и премиерът Бойко Борисов на срещата с еколозите е подкрепил искането им по пистите да има нови съоръжения, но на мястото на старите – по подобие на Банско.
От своя страна депутатът от ГЕРБ Десислава Танева призова за спиране на активните протестни действия, които да се заменят с диалогичност и постигнато от двете страни в спора споразумение.
Танева не пожела да коментира информацията, появила се по медиите, че съгласно заповед на управителя на Пампорово, управляващите и техните семейства могат да се възползват от безплатни карти за лифт и всички други съоръжения в курорта.
„Тази информация я разбрах от медиите, не я коментирам, не познавам изпълнителния директор на Пампорово. Не ми се случва логична тази заповед. Аз от 15 години ходя зимата на Пампорово и си плащам, така правят и мои колеги”, каза депутатът. В своя защита тя предложи да запознае обществеността със своя ски учител като доказателство, че не се възползва от привилегиите.