Бързата помощ у нас на път да стане по-бърза. В София вече е факт първият изнесен център на Спешна помощ. Той ще помага на около 2 хиляди пациенти всеки месец. Медицински екип ще дежури постоянно.

„Времето, за което автомобилът изминава 50 километра, точно с толкова ще се скъси времето за достигане на мястото на инцидента”, каза д-р Георги Гелев, дир. на Център за спешна медицинска помощ в София.

До месец ще бъдат открити и другите три изнесени центъра в столицата - в районите "Студентски", "Люлин" и "Надежда". През следващата година предстои да бъдат разкрити подобни центрове и в Пловдив, Варна и Бургас.

„Всичко необходимо като техническа обезпеченост, линейки и необходима апаратура има достатъчно налична. Разбира се, хора ще бъдат назначавани. Дано да има желаещи, които да работят в Спешна помощ”, каза здравният министър Десислава Атанасова.

Идеята за обучаване на парамедици засега е на изчакване. Преди това се предвижда обучението на специалистите, които в момента работят в Спешната помощ. По европейска програма са осигурени над 6 милиона лева.

През обучение на специални манекени ще преминат поне 6 500 лекари, медицински специалисти и шофьори. Роботите могат да се програмират на различен режим - те дишат, имат пулс и могат да умрат, при грешно решение.

По данни на здравното министерство, Спешната помощ у нас има предимства пред някои Европейски държави. България е една от 16 държави-членки, в които Спешна помощ е безплатна и е една от държавите с най-много линейки.