Документалното представление „Прайд” пресъздава реалните истории на участниците в първия гей парад в София през 2008 г.
Преди близо 9 години в България се случва нещо различно. За първи път хората, които не са хетеросексуални, или са трансполови излизат на шествие. Случва се първият „София Прайд”.
Спомените на 30 участници в първото гей шествие у нас пресъздават актьори.
„Това е документален вербатим спектакъл - документален, защото се основава на реалните истории, събития и случки. Вербатим техниката означава, че актьорите по време на представлението слушат на запис, на слушалки реалните интервюта и записи с участниците от първия Прайд”, обясни Даниел Александров, студент по философия.
„Всъщност ние сме като един проводник. Тук няма толкова градене на образи, няма някаква линия на героя, която да следваш. Няма наиграване, няма и преиграване - нямаш право. Защото цялата автентичност и искреност на разговора, който чуваш и на разказа, който чуваш, трябва да се предаде абсолютно идентично”, казва актрисата Мартина Апостолова.
Един от участниците в първия гей парад разказва как с приятеля му са се страхували да се държат за ръка в светлата част на деня, за да не бъдат нападнати.
„Прайд за мен специално беше много дълго чакана покана и идея да се случи на българска сцена. Нещо, свързано с ЛГБТ обществото - да се даде глас на проблемите и на този свят, в който сме длъжни да оцеляваме. Защото не е лесно да вървиш по улицата с човека, с който си и да не знаеш дали можеш да го хванеш за ръка и да се оглеждаш ако го хванеш за ръка дали няма някой да ви нападне, да ви напсува по улицата. И наистина обществото по някакъв начин те кара да се чувстваш неудобно в собствената си кожа”, споделя режисьорът на спектакъла Констанца Гецова.
А Мартина Апостолова е получила отзив от свой близък след последното представление, който казал: „Абе знаеш ли, аз никога не съм искал да ходя по паради, никога не съм одобрявал тая показност. Вие променихте мнението ми за тези паради."