Социалните работници искат повече пари от Бюджет 2013. Те настояват за поне 25 на сто увеличение, вместо предвидените 10%. Имат готовност за протести, ако никой не отговори на исканията им.

В места в домове за деца, за възрастни хора, дневни центрове и защитени жилища работят няколко хиляди служители, сред тях и чиновници в дирекциите социално подпомагане.

За всеки човек, на когото те помагат, държавата е определила единен разходен стандарт - по между 5 и 7 хиляди лева на година. В тези пари влиза както издръжката на нуждаещия се, така и заплащането на работника. От първи януари тази сума пари ще се увеличи с 10%. Но пак не стигат.

Нощни смени, без отпуск

В едно от защитените жилища в Царева ливада работи Петя Петрова - трудотерапевт на пет жени и трима мъже, всички с диагноза олигофрения. Когато дава нощни дежурства остава сама и сама носи отговорност за поверения й човешки живот. Получава чисто около 260 лева.

‘Щом се увеличава сирене, хляб, бензин, газ, нафта и т.н., не може заплатата да е 250 лева или 300 лева, няма как да стане. Не може да ми увеличават всичко, а моята заплата да ми увеличат с 10%, а в същия момент аз да получавам непрестанно заповеди - това прави онова не прави, това не прави””, каза Петя Петрова.

Извънредното излизане в отпуск е истинско изпитание за персонала и пациентитев защитеното жилище - трудно се намират заместници за същата заплата.

„При 10% увеличение брутната заплата ще скочи на 363 лева, но като се удържат осигурителните вноски пада пак на 280 - това е под минималната заплата”, коментира счетоводителят Пенка Трифонова.

От Синдиката на работещите в социалните услуги към КНСБ смятат, че предвидените 10% изобщо няма да стигнат дори за малко увеличение на заплатите.

„Така смятаме, защото те ще бъдат изядени в издръжката, която е необходима, за да функционират заведенията. Да има храна, отопление за възрастните хора, да бъдат обслужвани както е необходимо”, каза Геновева Вълчева от синдиката.

Социалните работници се оплакват, че вече са го обърнали на просия към фирмите - през зимния сезон предстои да се молят на фармацевтичните фирми да изпращат безплатно лекарства на нуждаещите се, които не могат да си го позволят.

Окончателно решение за действията на социалните работници, ако исканията им не бъдат изпълнени предстои.