„Искаме да бъдем разбрани, да бъде разговаряно с нас, да бъде разбрана работата, която вършим. Имаме чувството, че тя не е позната за хората, които работят в министерството”. Това заявиха пред bTV част от служителите на кръвния център във Варна, които в понеделник подадоха оставки заради ниски заплати.

Близо 70% от целия персонал са в едномесечно предизвестие, в което очакват да седнат на масата за преговори с отговорните институции. Ако това не се случи, кръвният център в морската столица ще затвори и пет области ще останат без жизненоважните му услуги.

Служителите настояват 40% от парите, които самият центът успява да заработи всеки месец, да остават за тях, тъй като предвиденото увеличение от 16% реално практически не се усеща. Лекарите в медицинското заведение са с нетни заплати от около 500 лева, а лаборантите – с малко над 400 лева. Въпросът на служителите е как с тези пари да издържат себе си и едното си дете, например.

Освен увеличение на заплатите те искат и повишаване на щата, тъй като в центъра се извършват специализирани изследвания по европейски стандарт, които изискват концентрация и повече персонал.

Служителите споделят, че се надяват да не се стигне до преустановяване на дейността на кръвния център, тъй като по този начин безпътицата, в която са изпаднали, ще засегне и много хора без вина. След колективната оставка вчера здравният министър Десислава Атанасова заяви, че действията на специалистите са въпрос на национална сигурност. Според тях обаче търпението им вече е изчерпано и единствената им надежда е да се стигне до преговори.

По-късно през деня здравният министър Десислава Атанасова заяви, че увеличението на заплатите на лекарите от 1 ноември със 17-18 процента е единствената възможна в момента мярка:

„Давам си сметка, че 17 или 18 процента никак не са много, но бих искала да кажа, че това са средства, които са преразпределени от средствата по бюджета на МЗ, тоест нито МФ е финансирало допълнително кръвните центрове, Спешната помощ или държавните психиатрични болници, за да бъдат повишени заплатите, а ние сме направили такива разчети, за да съкратим други разходи, за да можем да инвестираме в човешки ресурси”.