Колко точно са българите в момента - не се знае. Скандалът в НСИ избухна вчера, а днес стана ясно, че точните данни ще бъдат обявени през април.
Тогава ще приключи детайлната проверка на проведеното през 2011 г. преброяване, в което бяха открити сериозни грешки.
Гафове
През 2011 г. статистическият институт се е объркал като е преброил, че сме малко над 7 360 000. 166 000 души например не са преброени, а автоматично са добавени в списъците, защото излизат в регистрите за административно обслужване на населението, тоест ги има в системата на НОИ или НАП - имат работа и си плащат осигуровки.
„Грешките в преброяването няма как да се поправят”, каза Иван Балев, директор на дирекция "Демографска и социална статистика" В НСИ. Той подчерта, че случващото се не е свързано с политически натиск. Той беше уволнен дисциплинарно от института през 2010 г. заради проблеми с пробното преброяване.
Решения
Сега НСИ предлага да обходи и опише домакинствата наново. Близо 28 000 000 лева излезе предишното броене. Освен, че е скъпо, то повлия върху разпределението на мандатите по избирателни райони. Във Варна бяха увеличени, във Видин - орязани.
Именно това е въпрос който се е коментирал през годините дали мандатите да се определят на базата на населението или на регистъра, в регистъра се обработват документи и там информацията е точна, докато преброяването е статистически метод”, посочи Мустафа Карадайъ от парламентарната група на ДПС.
За да се спрат машинациите със списъците, специалистите предлагат активна регистрация. Димитър Димитров предлага изработването на регистър на избирателите, в който всеки е записан по настоящия си адрес и може сам да го коригира.
Неяснотите около броя на българите в чужбина повлияха на резултата от референдума за АЕЦ „Белене”. Колко точно са сънародниците ни зад граница Евростат ще обобщи до края на годината.