Как сирийската общност у нас посреща новините за изборите и защо никой от имащите право на глас в България не успя да гласува? За първи път в Сирия, където бойните действия не спират, се проведоха президентски избори с няколко кандидати. Въпреки че резултатите все още не са оповестени официално, Башар Асад ще победи своите опоненти.

След разрастването на конфликта, България стана убежище за много бежанци от Сирия. Те обаче нямаха право да гласуват за президент тук. Българското външно министерство не разреши отварянето на секция в посолството. Мотивът беше, че вотът не е в съответствие с мирния план за Сирия, приет в Женева.

Изборите в Сирия все още не могат да убедят 25-годишния Али, че родината му се връща към нормалността след четиригодишно насилие. Вместо да работи като инженер, прекарва голяма част от времето си в малка стая в покрайнините на София. Следи изборите по интернет.

„Как искат демократични избори след 50 години диктатура? Как ще се случват изборите, когато повече от 6 милиона от населението не е в страната. Нямам представа къде биха могли да гласуват тези хора”, казва мъжът.

Той показва клип, свален от интернет, на който се виждат част от последствията след атентат, извършен не къде да е, а в болница. „Руснаците казваха, че не е добре да има избори в Украйна по време на размирици, а вижте какво стана. Как може да има избори в Сирия в тази обстановка”, пита Али.

Екип на bTV пристига в един от бежанските лагери в София, където не изборите, а битието определя темите за разговор. Там всички се интересуват от проблемите си като бежанци и липсата на документи, които биха им позволили да пътуват зад граница.

По данни на ООН от началото на конфликта повече от 150 хиляди души са загубили живота си.

Гласуването в Сирия беше ограничено до контролирани от правителството райони. Големи части от страната останаха недостъпни за държавните чиновници след продължаващата четири години гражданска война.