Синдикатите настояват за изцяло нов модел на социално подпомагане на безработните. Част от тях, които отговарят на условията за месечни помощи, полагат обществено полезен труд 14 дни в месеца, за да ги получават.
От КНСБ обаче твърдят, че това е неефективно. Тъй като едните се преструват, че работят, а другите - че им плащат. И предлагат "заплата, вместо помощи".
Конкретен пример
От години Цветан Димитров е без работа.
Разчита на социална помощ от 42 лева, за която полага обществено полезен труд 4 часа на ден, 14 дни в месеца: "Чистим улици, режем храсти, почистваме сняг."
Оказва се обаче, че често безработните намират оправдания, за да не полагат този труд.
"Намират болнични, намират други извинения и открито ми заявяват, кмете, за 42 лева няма да ти работя", казва кметът на с.Зверино Цанков Цанев.
Хем на работа, хем на помощи
Според синдикатите, част от тези хора дори реално не са безработни, а работят, но на черно без договор. За да получават и заплата, и помощи едновременно.
През миналата година за месечни помощи за безработни са дадени 54 милиона лева. Пари, които според синдикатите трябва да се дават на друг принцип.
Общините вместо да наемат частни фирми за различни дейности, да ги възлагат на безработните. Така да им се осигурява заетост през целия месец, срещу което хората да получават минимална заплата, вместо социална помощ.
"Не могат да работят осем часа, трудно им е, те са вече изпаднали от борда, те са загубили трудови навици тия хора, тях ги няма повече от 10-15 години на трудовия пазар", смята кметът.
Предлага се към общините да бъдат създадат специални дружества, които да контролират положения от безработните труд. Ако те започнат да получават минимална заплата обаче, могат да бъдат лишени от друг тип помощи, тъй като няма да отговарят на критериите за тях.
Идеята предстои да бъде "облечена" в конкретни предложения за законодателни промени, които да бъдат поставени на масата на преговорите.