Броят на завършилите медицина почти съвпада с напускащите страната. Ако лекарите продължат да отпътуват със същия темп, до пет години у нас няма да има педиатри, хирурзи и анестезиолози.
Намерение да напуснат България са заявили над 500 медици, като са поискали сертификат за работа в чужбина от Българския лекарски съюз.
Прави впечатление, че към чужбина са се отправили и специалисти, които доскоро намираха добра реализация в България - като акушер-гинеколози и офталмолози.
Най-предпочитаните държави отново са Германия и Великобритания, но през 2015-а повече медици са се отправили към скандинавските държави. Български лекари са заминали дори в Япония, Австралия и Нигерия.
Далеч от суетата на големия град жителите на белоградчишкото село Боровица са изправени пред действителността - лекар идва само в спешни случаи.
Влади Димитров е на 74 години и се бори с онкологично заболяване. Не може да намери специалист в Белоградчик и пътува по един час в едната посока до Видин. Не може да си позволи пътуването често, защото живее с пенсия от 130 лева.
Болницата в Белоградчик обслужва население от близо 20 хиляди жители. В нея има пет отделения - с нужната апаратура, но с минимум персонал. Средната възраст на лекарите е 55 години, а има и над 70-годишни.
„И покриват тази остра нужда, но това е временно явление и не се знае докога”, обясни управителят Соня Иванова.
В града няма нито един гастроентеролог. Ситуацията е подобна в почти цялата страна. Българският лекарски съюз предупреждава, че с изтичането на кадри системата се обезкръвява.
От Лекарския съюз отчитат, че тази година България са напуснали 24 медици по-малко. За жителите на село Боровица новината е свързана с надежда, че някой от тях ще се върне в родното си място, когато се дипломира.
И още една тенденция - увеличава се броят на медиците, които напускат България с повече от една специалност.