Възможността пътни полицаи да спират автомобили за проверка без задължителния до момента аудио и видеозапис е с цел намаляване на катастрофите по пътищата. Това обясни в предаването „Тази сутрин” на bTV директорът на националната полиция главен комисар Христо Терзийски.

Той обясни причините за промяната с това, че от началото на годината до юни въпреки въвеждането на мобилните камери за контрол расте броят на тежките пътнотранспортни произшествия и броят на ранените.

В същото време са се увеличили жалбите от граждани, които се оплакват, че в близост до пешеходни пътеки и до светофари стоят пътни полицаи, пред очите на които се извършват нарушения и те не взимат отношение, посочи Терзийски.

Той припомни, че досегашните методи за контрол на пътното движение са три – мобилни и стационарни камери за скорост, широкообхватният метод за контрол, когато голяма група пътни полицаи спират голяма група от шофьори, и аудио и видеозапис.

Към настоящия момент нашите ресурси са ограничени – август и септември са изключително тежки, тъй като много от хората излизат в отпуск, пътува се много, допълни той.

Затова освен трите метода решихме да въведем и четвъртия за известен период от време, ще преценим колко е необходимо, поясни Терзийски.

С колегите от инспектората и „Вътрешна сигурност” въвеждаме тристепенен метод на контрол върху работата на пътните полицаи още от другата седмица, увери още шефът на националната полиция.

Всеки пътен полицай, който е спрял автомобил, без да е в условията на аудио и видеозапис или по метода на широкообхватния контрол, трябва да състави документ. Пред него трябва да се извърши явно нарушение – например минаване на червен светофар, недаване на предимство на пешеходец, опасно шофиране. Той трябва да докладва в дежурната част на съответното районно управление веднага при спирането на автомобила, каза Терзийски.

По думите му в страната работят около 2000 полицаи по пътна безопасност, около 120 автомобила са оборудвани с камери, така че малка част от служителите на „Пътна полиция” ще излизат да работят по последния метод.

Целта ни е да намалим войната по пътищата, коментира още Терзийски.

За убийството на Георги в Борисовата градина

Във връзка с убийството на Георги в Борисовата градина шефът на националната полиция отбеляза, че по случая полицията отделя голям ресурс. Работим активно с Министерството на образованието и регионалните инспекторати, тъй като преравяме всяко едно училище и интернат на територията на страната, за да проверим дали ще намерим съвпадение с лицето, което сме засекли в района на Борисовата градина, подчерта той.

Терзийски призна, че има вероятност младежът от снимката, разпространена от МВР, да е заминал в чужбина.

Подадени са много сигнали, от тях пресяхме 120. Лицата отговарят на това описание, но е проверено алибито на всяко едно от тях и няма съвпадение на образа, който търсим, изтъкна Терзийски.

Провеждаме оперативна работа по изчистването на комуникации, провеждани в района. Започваме работа от всички първоначални версии. Вкарваме и нов екип, който не е работил по случая до момента, така че ако имаме пропуски, колеги да погледат от друга страна, заяви още Терзийски.

Той отбеляза още, че сме се обърнали към две служби от други страни, за да помогнат технически по случая.

За убийството на британката в Маломир

За убийството на британската гражданка в ямболското село Маломир Терзийски заяви, че подозренията са, че задържаният е извършил престъплението под въздействието на алкохолно опиянение.

За нас причината е желанието да присвои вещи от убитата жена, допълни Терзийски.

Неговото интелектуално ниво е много ниско, той е бивш затворник, човек с ниски морални качества и устои, допълни той.